Osztrák tudósok szerint a férfiaknak a náluk 4-6 évvel fiatalabb nők mellett van esélyük a legtöbb utódra, legalábbis a statisztikák szerint. A svédek ezt kétségbe vonják, a lappok 15 évre esküsznek.
Martin Fieder, a bécsi egyetem és Susanne Huber, a bécsi állatorvosi egyetem tudósai svéd demográfiai adatokat elemezve arra jutottak, hogy az utódok számát tekintve a monogám férfiak és nők közti ideális korkülönbség a statisztikák alapján 4-6 év írja [1] a New Scientist. A tudósok korábban már kijelentették [2], hogy fiatalabb nő mellett több gyerekre van esély, de akkor még nem határoztak meg konkrét korkülönbséget. Az osztrák tudósok egy általuk felállított új egyenlettel kapták az eredményt, miszerint a párkapcsolatban élő felnőtt férfiak akkor számíthatnak a legtöbb gyerekre, ha párjuk legalább 4,0, legfeljebb 5,9 évvel fiatalabb náluk.
A statisztikák olyan okokat rejtenek, amik nem okoznak nagy meglepetést. "A férfiak a fiatalabb nőket szebbnek látják, a nők pedig biztonságra és stabilitásra számítanak az idősebb partnertől" – fogalmazott Fieder. Más tudósok ezt nem is vitatták, a 4-6 éves eredménnyel viszont vitába szálltak. Erik Lindqvist, a stockholmi gazdasági kutatóintézet munkatársa arra mutatott rá, hogy az anya kora jelentősebb faktor a gyerekvállalások esetében, mint a korkülönbség. Az osztrák kutatók erre azzal riposztoltak, hogy ezt is figyelembe vették az elemzéskor.
Samuli Helle, a finn turkui egyetem kutatója saját publikálatlan tanulmányával válaszolt Fiedernek és Hubernek. Helle 2001-ben az ország északi részén élő lappok demográfiai adatait elemezte a 17. századig visszanyúlóan, hasonló módszerekkel, mint osztrák kollégái. A kutató szerint a statisztikákból az derült ki, hogy a lapp férfiak átlagosan 15 évvel fiatalabb asszony mellett számíthattak a legtöbb gyerekre. Helle kulturális különbségekkel magyarázta a két tanulmány eredménye közti nagy eltérést.
Forrás: Index.hu